Cei mai buni premiati de catre DJS

Cei mai buni premiati de catre DJS

 Directia judeteana de sport si-a premiat astazicei mai valorosi sportivi colaboratori si antrenoriai anului 2007. Fata de topul realizat de catre Clubul Sportiv Scolar botosani, surpriza topului a furnizt-o CS Pam Phil Center care a reusit sa ocupe  

Canotoarea Ioana Crăciun, singura sportivă din Botoşani, medaliată la un Campionat Mondial a fost desemnată numărul unu în ierarhia celor mai buni sportivi ai judeţului în anul 2007. Canotoarea botoşăneană a fost urmată de luptătorul Alin Alexuc clasat pe locul doi şi de Larisa Roşu şi Ciprian Şuhanea, ambii pe a treia treaptă a podiumului. Topul celor mai buni ai judeţului este dominat de CS Botoşani care are cinci reprezentanţi, urmat de clubul de karate CS Pam Phil Center cu trei reprezentanţi şi de LPS Botoşani cu doi. Comparativ cu anii precedenţi unele secţii precum canotajul care are o singură medalie la Campionatul Mondial, faţă de trei-patru cât avea în 2004-2005, se află într-un regres, asta şi datorită faptului că cel mai bun canotor, Ionel Strungariu, s-a transferat la Dinamo Bucureşti. În schimb, un progres s-a văzut la lupte unde Alin Alexuc a reuşit să cucerească o medalie de argint la Campionatul European. Surpriza o reprezintă clubul de karate Pam Phil Center, care are trei sportivi în primii zece ai judeţului aceştia obţinând medalii la Campionatul European. În afara premiilor oferite celor mai buni sportivi ai judeţului, Direcţia Judeţean de Sport a mai acordat încă 17 premii de câte 100 de lei, celorlalţi sportivi medaliaţi în competiţiile naţionale: Răzvan Strâmbul (LPS Botoşani), Lavinia Lungu (CS Botoşani), Alexandru Coneschi (LPS Botoşani), Florin Mucuţă (LPS Botoşani), Sorin Păltinişanu (LPS Botoşani), Andrei Onofrei (LPS Botoşani), Marius Lăcătuş (CS Botoşani), Răzvan Popescu (CS Botoşani), Ionuţ Ilie (CS Botoşani), Hunor Kerekes (CS Botoşani), Andreea Arsine (LPS Botoşani), Anca Velic (LPS Botoşani), Andreea Giredariu (LPS Botoşani), Leontina Gheţău (CS DAO Botoşani), Laurenţiu Cârlan (LPS Botoşani), Alexandru Anton (LPS Botoşani), Daniel Fodor (LPS Botoşani). De asemenea au fost premiaţi, primii trei atleţi veterani, locul întâi fiind ocupat de Viorel Arsine dublu medaliat la balcaniadă, urmat de Virgil Pacriţa medalie de aur la Campionatul Balcanic, iar pe poziţia a treia s-au clasat Fănică Moisii şi Ştefan Tronciu.


PRIMII 10 SPORTIVI AI JUDEÅ¢ULUI BOTOŞANI

ÎN ANUL 2007


1. CRÄ‚CIUN IOANA - C. S. BOTOŞANI - CANOTAJ

Antrenor Iacob Elena

Multiplă campionă naţional

Loc. III Campionatul Balcanic de juniori canotaj - 4 rame

Loc. I Campionatul Balcanic de juniori canotaj - patru vâsle

Loc. I Campionatul Mondial de juniori canotaj - 8 + 1


2. ALEXUC ALIN - C. S. BOTOŞANI - LUPTE

Antrenor Asaftei Ioan

Campion naţional

Loc. II Campionatul European de juniori - lupte categoria 100 kg



3. ROŞU LARISA- C. S. BOTOŞANI - BOX

Antrenor Apetrei Victor

Campioană naţională

Loc. V Campionatul European de senioare - box categoria 66 kg



3. ŞUHANEA CIPRIAN - L P S BOTOŞANI - ATLETISM

Antrenor Cojocariu Laura

Multiplu campion naţional ( la cros, 1500, 3000, 5000 şi 10.000 m)

Loc. I Campionatul Balcanic juniori proba 1500m.

Loc. I Campionatul Balcanic juniori proba 3000 m

Loc. VII Campionatul European juniori 10 000m


5. FRUMUZ CRISTIANA - L P S BOTOŞANI - ATLETISM

Antrenor Macovei Iolanda

Multiplă campioană naţională ( la 1500, 3000obstacole, 5000, cros şi semimaraton)

Loc. I Campionatul Balcanic de cros individual juniori

Loc. I Campionatul Balcanic de cros echipe juniori

Participare la Campionatul European de Cros - unioare



6. TOMOŞOSCHI BOGDAN- C. S. PAM # PHIL CENTER

Antrenor Pamfil Cătălin

Vicecampion naţional

Loc. V Campionatul European de seniori karate shotokan - kumite individual -75 kg



7. LOZNICERIU MAGDA - C.S. BOTOŞANI - BADMINTON

Antrenor Hriscu Daniel

Multiplă campioană naţională

Loc. III Campionatul Balcanic de badminton - tineret - echipe

Loc. III Campionatul Balcanic de badminton senioare - echipe


8. ALEXA DRAGOS - C.S. BOTOŞANI - BADMINTON

Antrenor Hriscu Daniel

Campioan naţional

Loc. III Campionatul Balcanic de badminton - tineret echipe



9. HAVÂRNEANU ECATERINA - C. S. PAM # PHIL CENTER

Antrenor Pamfil Cătălin

Campioană naţională

Loc. II Campionatul European karate shotokan - kumite echipe -cadeti

Loc. III Campionatul European karate shotokan - kumite individual -cadeti


10. CONTAC DIANA - C. S. PAM # PHIL CENTER

Antrenor Pamfil Cătălin

Campioană naţională

Loc. II Campionatul European karate shotokan - kumite echipe - cadeti


PRIMII TREI SPORTIVI VETERANI ATLETISM - C. S. VICTORIA


  1. ARSINE VIOREL

Multiplă campioană naţională

    • Loc II Campionatul Balcanic în proba 200m

    • Loc II Campionatul Balcanic în proba ştafetă 4x 100m

  1. PACRIÅ¢A VIRGIL

Multiplă campioană naţională

    • Loc I Campionatul Balcanic în proba 400m garduri

  1. MOISII FÄ‚NICÄ‚

Multiplu campion naţională

    • Loc III Campionatul Balcanic în proba greutate

  1. TRONCIU ŞTEFAN

Multiplu campion naţională


CLUBURI CARE AU OBÅ¢INUT REZULTATE PE PLAN NATIONAL SI INTERNATIONAL


C. S. BOTOŞANI

L. P. S. BOTOŞANI

C. S. PAM # PHIL CENTER

C. S. S. BOTOŞANI

C. S. DAO

C. S. ŞTEFAN LUCHIAN

C S VICTORIA

PALATUL COPIILOR


ECHIPE

  1. ECHIPA DE FOTBAL F. C. BOTOŞANI

  2. ECHIPA DE VOLEI FETE C. S. S. - PRO-VOLEI BOTOSANI

  3. ECHIPA DE LUPTE - cadeţi - LPS Botoşani


COLABORARE


PREFECTURA

PRIMÄ‚RIA

INSPECTORATUL ŞCOLAR

C. S. TRIUMF

C. S. SÄ‚NÄ‚TATEA

INSPECTORATUL JUDETEAN DE POLITIE

INSPECTORATUL JUDETEAN DE JANDARMI

  1. J. FOTBAL

CABINETUL DE MEDICINÄ‚ SPORTIVÄ‚

REVISTA “ATL- AS`


Sportivi cu rezultate de exceptie in anul competitional 2007


1. STRÂMBU RÄ‚ZVAN - L P S BOTOŞANI - ATLETISM

Antrenor Zachiu Ionuţ

Multiplu campion naţional ( probele : 1500m, 3000m şi cros)

Participare la Campionatul European de cros - juniori


2. LUNGU LAVINIA - C S BOTOŞANI - BADMINTON

Antrenor Hriţcu Daniel

Vicecampioană natională

Loc III Campionatul Balcanic de badminton - juniori echipe


3.CORNESCHI ALEXANDRU - L P S BOTOŞANI - ATLETISM

Antrenor Macovei Iolanda

Multiplu campion naţional ( probele: 2000 obstacole, cros )

Participare la Campionatul Balcanic de juniori proba 2000 obstacole


4. MUCUŢĂ FLORIN - L P S BOTOŞANI - ATLETISM

Antrenor Ungureanu Mihaela

Multiplu campion naţional(probele: 10 km marş, cros )

Participare la Campionatul Balcanic de juniori proba 10 km marş


5. PÄ‚LTINIŞANU SORIN - L P S BOTOŞANI - ATLETISM

Antrenor Cojocariu Laura

Vicecampion naţional ( probele : 1500m, 3000m şi cros)

Participare la Jocurile Mării Negre - juniori in proba 3000 m


6. ONOFREI ANDREI - L P S BOTOŞANI - ATLETISM

Antrenor Ungureanu Mihaela

Multiplu campion naţional(proba: 5km marş)


7.LACATUS MARIUS - C S BOTOŞANI - HALTERE

Antrenor Urdasi Constantin

Vicecampion naţional la stilul: aruncat, smuls si total


8.POPESCU RAZVAN - C S BOTOŞANI - HALTERE

Antrenor Urdasi Constantin

Vicecampion naţional la stilul: aruncat, smuls si total



9.ILIE IONUT - C S BOTOŞANI - HALTERE

Antrenor Urdasi Constantin

Vicecampion naţional la stilul: aruncat, smuls si total


10. KEREKES HUNOR - C S BOTOŞANI - HALTERE

Antrenor Ujvarosi Jozsef

Multiplu campion naţional la stilul: aruncat, smuls si total



11. ARSINE ANDREEA - L P S BOTOŞANI - ATLETISM

Antrenor Ungureanu Mihaela

Multiplu campioană naţională(probele: 10 km marş, cros )


12.VELIC ANCA - L.P.S. BOTOŞANI - ATLETISM

Antrenor Zachiu Ionuţ

Multiplă campioană naţională(probele : 3000 m, 2000 obstacole, cros)


13.GIREDARIU ANDREEA - L.P.S. BOTOŞANI - ATLETISM

Antrenor Zachiu Ionuţ

Vicecampioană naţională(probele : 3000 m, 2000 obstacole, cros)


14. GHEŢĂU LEONTINA - CS DAO BOTOŞANI - ARTE MARÅ¢IALE

Antrenor Ţurcanu Eugen

Vicecampioană naţională de QWAN KI DO (proba- THAOQUYEN şi SONG DAU)


15.CÂRLAN LAURENÅ¢IU - LPS BOTOŞANI - LUPTE

Antrenor Hârtie Gabriel

Campion naţional - categoria 84 kg - lot olimpic


16.ANTON ALEXANDRU - LPS BOTOŞANI - LUPTE

Antrenor Baciu Victor

Campion naţional - categoria 42 kg - lot national


17. FODOR DANIEL - LPS BOTOŞANI - LUPTE

Antrenor Baciu Victor

Vicecampion naţional - categoria 50 kg - lot national




 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Recomandările pompierilor botoșăneni pentru zilele fără apă!

astăzi, 11:56
230

Potrivit adresei transmise de S.C. NOVA APASERV S.A Botoşani, în perioada 27 – 28 aprilie a.c., se va opri sistemul de alimentare cu apă pe traseul Bucecea – Dorohoi – Botoş...

PMP demarează campania “Alegem primarul în două tururi”

astăzi, 11:40
39

Partidul Mişcarea Populară a demarat campania “Alegem primarul în două tururi”, prin care îşi propune strângerea a peste 1 milion de semnături pentru revenirea la al...

Angajații de la Psihiatrie nu renunță la proteste!

astăzi, 11:18
184

Angajații Secției de Psihiatrie a Spitalului Județean Mavromati Botoșani au protestat și astăzi în fața instituției, pentru a cincea zi, principala nemulțumire vinzând tăierea sp...