Poate executorul să intre în casele datornicilor? Dar recuperatorul de creanțe, banca sau alți creditori?

Poate executorul să intre în casele datornicilor? Dar recuperatorul de creanțe, banca sau alți creditori?

Pot executorul judecătoresc, creditorul recuperator de creanțe, banca sau orice alt creditor să intre în imobile? Când este legal și când este ilegal? Când au dreptul și cum să demascăm un abuz al executorului sau al creditorului? Iată câteva informații bine de știut!

Pentru a spulbera orice mit legal de recuperatorii de creanțe, atunci când vă sună și vă spun la telefon că dacă nu plătiți, o să vina la ușa dumneavoastră sau, mai grav, o să pătrundă în imobilul dumneavoastră, să știți că nici recuperatorul de creanțe, nici banca și nici altă persoană fizică sau juridică nu au dreptul de a intra pe proprietate, chiar dacă vă aflați în faza de executare silită imobiliară.

Singurul (dar și acesta are unele restricții) ce poate ajunge în imobilul dumneavoastră ar putea fi executorul judecătoresc, însă doar cu încuviințarea instanței de judecată și în situații speciale. Până ce imobilul nu este vândut efectiv (la licitație, în cadrul executării silite), proprietatea este a dumneavoastră și acest drept nu poate fi înfrânt.

Poate executorul, înainte de vânzarea imobilului, să intre în casa dumneavoastră?

Regula spune clar că nu, însă dreptul procesual civil are și excepții, iar dacă sunteți urmărit pentru bunurile mobile, cum ar fi posesiile dintr-un apartament, sau casa, atunci executorul poate intra în imobil, însă doar dacă instanța de judecată a încuviințat acest lucru. Practic, asta echivalează cu un mandat pe partea de drept penal. Altfel, dacă nu există încuviințare a executării silite, dată în mod expres de către instanță, intrarea în imobil este ilegală.

Atenție! Verificați încuviințarea dată de către instanță. Dacă ea nu există, executorul nu are ce căuta în imobilul dumneavoastră.

Codul de procedură civilă prevede cum poate obține executorul accesul în imobilul dumneavoastră (art. 680, mai exact): "(1) În vederea executării unei hotărâri judecătoreşti, executorul judecătoresc poate intra în încăperile ce reprezintă domiciliul, reşedinţa sau sediul unei persoane, precum şi în orice alte locuri, cu consimţământul acesteia, iar în caz de refuz, cu concursul forţei publice", potrivit Codului. Citeste material complet pe Avocatnet.ro...

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri

IPS Teofan, la Stăuceni: "Îşi iubea neamul şi Biserica, iar acestea i-au fost călăuzele care l-au îndrumat în viaţă şi l-au pregătit pentru veşnicie" FOTO

astăzi, 08:19
150

Ziua de sâmbătă, 18 noiembrie 2017, a fost una istorică pentru enoriaşii Parohiei Victoria din comuna Stăuceni, judeţul Botoşani, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Teofan săv...

Ministrul de Interne: Sustin abrogarea prevederii care permite iesirea la pensie a politistilor la 44 ani!

Luni, 20 Noiembrie 2017
1180

Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a declarat, luni, ca sustine eliminarea prevederii din Statutul Politistului care permite iesirea la pensie a politistilor la varste de 44 si 49 de ani, preci...

Ce cred străinii despre noi, românii. Un german: Când o femeie a început să se închine...

Luni, 20 Noiembrie 2017
2671

Suntem ospitalieri, primitori, petrecăreți, simpatici, frumoși și inteligenți. Ce mai, plini de calități, defecte, ioc! Cum se împacă imaginea asta cu modul în care ne percep stră...