IPS Teofan, la sfintirea Bisericii "Sfintii Apostoli Petru si Pavel" din cartierul ANL Cismea: "Daca nu suntem atasati de Sfintele Altare, valurile si vanturile ne vor lua ca pe niste frunze"

IPS Teofan, la sfintirea Bisericii "Sfintii Apostoli Petru si Pavel" din cartierul ANL Cismea: "Daca nu suntem atasati de Sfintele Altare, valurile si vanturile ne vor lua ca pe niste frunze"
In ziua praznuirii hramului, Biserica "Sfintii Apostoli Petru si Pavel" II, din cartierul ANL Cismea, din Botosani, a fost tarnosita de IPS Teofan, Arhiepiscopul Iasilor si Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, impreuna cu un sobor de diaconi si preoti, la eveniment participand sute de credinciosi.
 
Slujba de sfintire a fost urmata de Sfanta Liturghie savarsita pe o scena special amenajata langa lacasul de cult. Alaturi de pr. Mihai Ulman, parohul Bisericii "Sf. Apostoli Petru si Pavel" II, si de pr. Lucian Leonte, protopopul Protoieriei Botosani, au participat si Arhim. Ioan, staretul Manastirii Popauti, Protos. Teodosie, staretul Manastirii Zosin.
 
"Sfantul Ioan Gura de Aur spunea despre viata Sfantului Apostol Pavel ca, daca ai pune lumea toata pe talerul unui cantar, iar pe celalalt taler ai pune viata Sfantului Pavel, viata Sfantului Pavel ar fi mai grea, mai frumoasa, decat viata intregii lumi. Acestia sunt cei doi pe care ii praznuim astazi, pe Sfintii Apostoli Petru si Pavel, care intr-o zi de 29 iunie, in veacul I, la cateva zeci de ani, dupa moartea si Invierea Domnului Hristos, au patimit si si-au dat viata pentru Hristos, in cetatea cea sfanta a Romei. Acestia doi, iubiti credinciosi, Petru si Pavel, sunt parca chipurile tuturor crestinilor din toate timpurile, care au nazuit sa-L aiba in viata lor pe Domnul Hristos. Unul a fost om bogat, ca Sfantul Apostol Pavel, celalalt a fost om sarac, Sfantul Apostol Petru. Unul a fost mare om si cunoscator al Scripturii, om intelept si invatat, Sfantul Apostol Pavel. Celalalt, un om smerit, pescar, Sfantul Apostol Petru. Unul a fost om singur, fara familie, necasatorit niciodata, Sfantul Apostol Pavel. Celalalt a fost barbat cu femeie si copii, Sfantul Apostol Petru. Amandoi au avut momente de cumpana in viata lor. Sfantul Apostol Petru L-a tradat pe Domnul Hristos, iar Sfantul Apostol Pavel urmarea pe crestini ca sa-i bata, sa-i inchida si sa-i ucida pentru ca aveau credinta in Domnul Hristos. Pe de alta parte insa, Sfantul Apostol Petru, dupa ce L-a tagaduit pe Domnul, a plans cu amar, a regretat toata viata tagaduirea Domnului Hristos si pana la urma si-a dat si viata pentru numele Lui. Iar Sfantul Apostol Pavel, dupa ce i-a persecutat atat de crunt si de sangeros pe crestini, cunoscandu-L in cele din urma pe Domnul, a devenit cel mai inflacarat martor si marturisitor al Domnului Hristos si si-a dat, precum Sfantul Petru, viata pentru numele lui. Acestia sunt cei doi care ne-au chemat pe noi astazi la Sfanta Biserica si au chemat milioanele de crestini, astazi, in diferitele colturi ale lumii, sa le cinsteasca preacuratul lor nume. Inainte de toate, ei au fost apostoli. Si apostol inseamna sa fii trimis de Domnul, sa fii trimis de Biserica Lui, ca sa propovaduiesti cuvantul Adevarului oamenilor. Sfintii Apostoli Pavel si Petru se prezinta ca apostoli, astazi, in fata noastra si ne marturisesc Adevarul. Pentru a-l afla se cuvine sa deschidem Scriptura si vom gasi scris cuvintele Sfintilor Petru si Pavel, care marturisesc si astazi despre Domnul Hristos. Si daca ar fi sa sintetizam ceea ce sfintii Apostoli Petru si Pavel, care ne graiesc noua astazi, ei ne-ar spune: Credinta, Nadejde si Dragoste. Credinta, pentru ca sunt atatea momente, oameni si chipuri, prin care ni se tot spune, suntem sensibilizati si indemnati sa nu mai credem in Dumnezeu. Si cuvantul Sfantului Apostol Petru are glas de trambita, spunand: <Tu esti Hristosul, Domnul Dumnezeului Celui Viu. In Tine credem. Pe Tine Te marturisim, in Tine ne aflam nadejdea si dragostea>. Credinta, asadar. Sfintii apostoli ne spun, apoi, sa nu ne pierdem nadejdea, ea sa fie ca o ancora. Nadejdea ca o ancora tare, spun Sfintii Apostoli Petru si Pavel, Sfantul Apostol Pavel, in mod special. Pentru ca exista atata deznadejde in lume, atatea persoane care isi pierd cumpatul. Valurile sunt atat de inspaimantatoare, incat omul, bietul om, nascut sub vremi si folosit, atat de mult, de cei care vor sa aiba putere, avere si placere, bietul om se deznadajduieste si in cine sa-si arate nadejdea, daca nu in Dumnezeu si Biserica Lui. Pentru ca doar prin nadejede mantuitoare, omul poate sa aiba credinta si dragoste, deopotriva. Credinta, asadar, si nadejdea. Si cel de-al treilea lucru, dragostea, fara de care, nici credinta, nici nadejdea, nu au nici un folos. Dumnezeiescul Apostol Pavel, cel pe care il praznuim astazi, a scris cel mai frumos cuvant despre dragoste. Si ar trebui, in ziua de astazi, intorcandu-va acasa, sa deschideti Scriptura, la Epistola catre Corinteni, si sa cititi Imnul Dragostei scris de Sfantul Apostol Pavel. <De-as grai toate limbile pamantului, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. De-as da trupul meu sa fie ars si de-as avea atata credinta, incat sa mut si muntii, spune Sfantul Pavel, dar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste. De-as avea toata stiita si toate tainele lumii le-as cunoste, dar dragoste nu am, nimic nu sunt>. De aceea, in aceasta zi binecuvantata, cand s-a sfintit aceasta preafrumoasa biserica si noi ne-am adunat aici, in numele Sfintilor Apostoli Petru si Pavel, sa plecam dupa Liturghie la casele noastre, avand cu noi un cuvant al Sfantului Apostol Pavel care a spus: <Fiti urmatori mie, precum eu am fost si sunt urmator Lui Hristos>. Si noi putem sa fim urmatori ai Domnului Hristos, iubiti credinciosi, prin faptul ca prelungim in viata noastra statutul si starea de apostoli din viata Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. Si o putem face aceasta, fiind apostoli in familiile noastre, fiind apostoli in parohiile noastre, fiind apostoli in neamul nostru. Aceasta ne este tripla bogatie cu care ne-a binecuvantat Dumnezeu. Sa facem parte dintr-o familie, sa facem parte dintr-o parohie si sa facem parte dintr-un neam. In interiorul acestor trei realitati, ne putem implini haina noastra de urmatori ai Lui Hristos. Sa ne aparam familia din toata fiinta noastra si sa-i rugam, sa-i indemnam si in Duhul Sfant sa le poruncim, in numele Domnului Hristos, celor care ne reprezinta in Parlamentul tarii, in Europa, sa apere familia si sa stie ca fara familie, nici ei nu exista si nici pamantul lor. Pentru aceasta se cuvine sa se verse si sange, sa se cheltuiasca bogatii si oamenii sa marturiseasca adevarul, caci, daca ai pierdut familia, nu mai ai Romanie, nu mai ai pamant, nu mai ai viata. In al doilea rand, sa ramanem atasati fata de bisericile noastre de parohie si fata de manastirile noastre, caci nu avem alt reazam si izvor de putere, decat legatura noastra cu dumnezeiescul Altar, cu dumnezeiasca Liturghie, cu Sfanta Euharistie. Daca nu suntem atasati de Sfintele Altare, valurile si vanturile ne vor lua ca pe niste frunze, care nu mai avem copac si nu mai avem radacina, pentru ca nu mai avem seva. Si seva nu ne vine din alta parte, decat din dumnezeiescul Altar. Si in al treilea rand, sa fim apostoli de la vladica pana la opinca, in launtrul neamului nostru. Si cand decidem ceva, noi cei mici, sau decid ceva cei mari, sa aiba si sa avem forta sa privim putin sub picioarele noastre si sa luam aminte ca sub picioarele noastre se afla oseminte de romani, care pentru neamul lor, pentru familia lor si pentru Biserica lor, nu s-au dat deoparte sa moara. Si nu se cuvine sa ne batem joc, prin ceea ce decidem noi, de sangele lor varsat. Si pentru aceasta se cuvine ca sa ne aplicam genunchii la rugaciune, sa postim, sa ne ingrijim familia ca pe bunul cel mai de pret, in mod special in aceste vremuri, sa deschidem Scriptura si sa vedem chipurile Sfintilor Apostoli Petru si Pavel graindu-ne, si sa avem forta launtrica sa implinim cele ce ne spun ei. Unul ne spune: <Tu esti Hristosul, Fiul Dumnzeului Celui Viu>, iar altul are cuvinte adanci si cuprinzatoare pentru familie, pentru taina nuntii, pentru barbat, femeie si pruncii lor, si tot Sfantul Apostol Pavel vorbeste de neamul sau, din care a facut parte, si de neamul cel crestinesc, pentru care el spune ca si-ar da si viata, numai neamul sau sa-L cunoasca pe Hristos si sa se mantuiasca", a spus IPS Teofan in cuvantul de invatatura.
 
La finalul Sfintei Liturghii, preotul Mihai Ulman i-a daruit Inaltpreasfintitului Teofan o icoana cu Sfintii Apostoli Petru si Pavel, iar Inaltpreasfinta Sa i-a oferit parohului Bisericii "Sfintii Apostoli Petru si Pavel" II titlul de iconom, din partea Mitropoliei Moldovei si Bucovinei. Ctitorilor sfantului lacas sfintit astazi, familia Petrica si Minodora Beristeanu, impreuna cu copiii, IPS Teofan le-a daruit Crucea Moldava.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Semnal de alarmă pe piaţa muncii. Sociologii vorbesc despre un nou tip de angajat

astăzi, 07:58
36

Angajatorii români muncesc şi atunci când pleacă în concediu, asta arată datele unui studiu eJobs. 40 la sută dintre români recunosc că locul în care îşi petr...

Copil de 11 ani, adus la spital în comă alcoolică!

astăzi, 07:37
132

Starea în care a fost adus un copil de 11 ani la spital i-a uimit pe medicii botoșăneni! Noaptea trecută, băiatul de 11 ani a ajuns în stare gravă la Urgențe după ce a consumat o ca...

Ilie, sfantul care aduce ploaia - VIDEO

astăzi, 07:33
74

Sfantul Proroc Ilie Tesviteanul este sarbatorit pe data de 20 iulie. Sfantul Ilie a fost fiul lui Sovac, un preot al Legii Vechi, care locuia in cetatea Tesve, din Galaad (Israel). De la numele aceste...