Artiști botoșăneni, printre laureații Festivalului-concurs "Florile Ceahlăului", a XXX-a ediție

Artiști botoșăneni, printre laureații Festivalului-concurs "Florile Ceahlăului", a XXX-a ediție

Gala laureaţilor Festivalului-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineret "Florile Ceahlăului", ediţia a XXX-a, a avut loc duminică, 11 martie 2018, la Casa Culturii "Ion Creangă" din Tîrgu Neamţ.

Premiile au fost stabilite de juriul compus din Elise Stan (etnomuzicolog şi realizator TV), Roxana Daniela Gibescu (etnomuzicolog, reprezentant al Casei de discuri Electrecord), Florentina Buzenschi (expert în bunuri cu valoare etnografică, muzeograf la Muzeul de Etnografie din Piatra-Neamţ), Delia Stoian Irimie (conf. univ. dr. – Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca), Dorin Grama (director executiv Favorit TV), Călin Brăteanu (director al Centrului pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din cadrul Centrului Cultural „Bucovina” Suceava), Carmen Elena Nastasă (manager al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ):

Secţiunea CANTO

(categoria de vârstă 9 – 14 ani):

Premiul I: 
Roberta Elena Alina BUZURIN (Slatina, Olt)

Premiul II:
Sabrina Maria AIACOBOAIE (Botoşani)
Alexandra Gabriela VASILOIU (Târgoviște, Dâmboviţa)
Anda CristinaGRIGORIŢĂ (Piatra-Neamţ, Neamţ)

Premiul III:
Daniela PLEŞCA (Republica Moldova)
Diana Georgiana MONETE (Slatina, Olt)
Alina Maria MIHAI (Slatina, Olt)

Menţiuni:
Robert Daniel VLAD (Buzău, Buzău)
Carlos Mihai BORŞ (Rovinari, Gorj)
Mara Mădălina OTVOŞ (Harghita)

Premiul Special oferit de Favorit T.V.:
Melissa HANGA (Bacău)

Premiul Special oferit de Radio Iaşi:
Emilia Petronela FLOCEA (Câmpulung Moldovenesc, Suceava)

Premiu Special oferit de Casa Culturii „Ion Creangă” Târgu Neamț:
Maria Alexandra SECAN (Oradea, Bihor)

categoria de vârstă 15 – 19 ani:

Premiul I:
Bianca Diana POPA (Oradea, Bihor)

Premiul II:
Paula ANDREI (Mărgineni, Neamț)
Carmen Lorena ACATRINEI (Piatra-Neamț, Neamț)

Premiul III:
Robert Adrian VÂRTIC (Târgu Neamț, Neamț)
Miruna Elena AVASILOAIE (Dobreni, Neamț)

Menţiuni:
Silvia MLEȘNIȚĂ (Rădăuți, Suceava)
Diana LUNGU (Rădăuți, Suceava)
Andrei MIHAILOV (Fălticeni, Suceva)

Premii speciale:
Adela STOICA (Tulcea, Tulcea)
Patricia Maria ANICULĂESEI (Suceava, Suceava)

categoria de vârstă 20 -25 de ani:

Premiul I:
Veronica LOZOVEANU (Republica Moldova)
Ionuț Didi COJOCARIU (Suceava, Suceava)

Premiul II:
Radu GOȚA (Sibiu, Sibiu)

Premiul III:
Robert Ionuț PUMNEA (Brașov, Brașov)

Premiu special:
Roxana POIANĂ (Iași, Iași)


Secţiunea INSTRUMENTE TRADIŢIONALE:

Premiul I:
Tudor Ciprian VÂRCIU – taragot (Alba Iulia, Alba)

Premiul II:
Andrei MIRONESCU – vioară (Suceava, Suceava)

Premiul III:
Raul Răzvan LUNGU – acordeon (Botoșani)
Alexandru ARDELEAN – clarinet (Zalău, Sălaj)

Menţiuni:
Raluca GRĂDINARU – acordeon (Botoșani, Botoșani)
Vlăduț ROBA – clarinet (Suceava, Suceava)

Premiul pentru cel mai frumos costum popular:
Bianca Diana POPA (Oradea, Bihor)


TROFEUL „FLORILE CEAHLĂULUI”: Florin MIHALACHE (București)

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

847 de locuri de muncă vacante în această săptămână. VEZI și oferta angajatorilor din alte județe!

Luni, 12 Noiembrie 2018
672

847 de locuri de muncă vacante, anunțate în această săptămână de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Botoșani.Cu un salariu de 3174 lei, Direcția Silvică Bo...

Magda Ursache: 1918-2018

Luni, 12 Noiembrie 2018
162

"Vremea vremuieşte şi timpul trage nădejde"                                       &nb...

Și-a falsificat permisul de conducere, dar a fost descoperit!

Luni, 12 Noiembrie 2018
388

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Stânca au depistat un tânăr cu dublă cetăţenie română - R. Moldova, care a prezentat la control un permis...